« Rujan 2021 »

Dan Crvenih haljina u Medicinskoj školi
Autor: Aleksandra Acalin, 12. 2. 2020.

Dan Crvenih haljina u Medicinskoj školi

U našoj školi  7.veljače 2020. obilježen je dan Crvenih haljina  s ciljem podizanja svijesti o karakteristikama i specifičnostima moždanog udara kod žena. Učenici i profesori obukli su crvene haljine i na taj način podržali akciju.

Moždani udar treći je vodeći uzrok smrtnosti i prvi uzrok invalidnosti kod žena.

Kod žena se mnogo češće pojavljuju manje uočljivi simptomi, poput iznenadne glavobolje, mučnine, povraćanja, umora i pospanosti, zbog čega  je važno biti upoznat i prepoznati simptome te na vrijeme reagirati.

Kako su učenici Medicinske škole svjesni  koliko je bitna dobra informiranost u prevenciji bolesti kratkom  i poučnom prezentacijom učenika pokazali su kako  prepoznati simptome, ali i kako djelovati preventivno i  promijeniti loše životne navike te smanjiti rizik od moždanog udara.

Kako su rizični faktori visoki krvni tlak i pretilost, učenici su u holu škole za vrijeme  velikog odmora mjerili krvni tlak, tjelesnu težinu i udio masnog i mišičnog tkiva.

Našu akciju popratio je i Šibenski portal.

20200207_162621.jpg (3.88 MB)
IMG-20200207-WA0009.jpg (143.13 KB)